CERTYFIKAT
ISO 9001:2015
Przędze polipropylenowe o nazwie handlowej PROLEN® obok przędz poliamidowych, poliestrowych tworzy podstawową bazę surowcową dla przemysłu włókienniczego. Przędze polipropylenowe produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej z barwionej masy włóknotwórczej.
PROLEN® stosowany jest m.in. do:
Właściwości
Lekki jak piórko
PROLEN® jest najlżejszą przędzą jaką do tej pory wyprodukowano. Dzięki bardzo niskiemu ciężarowi właściwemu ponad 50% lżejszemu od bawełny, wyroby z niego wyprodukowane są bardzo lekkie, co zapewnia wysoki komfort użytkowy wyrobu, doceniany przez osoby aktywnie uprawiające sport. Produkcja wyrobów z PROLENU® jest ekonomiczna ponieważ z jednego kilograma PROLENU® można wyprodukować większą ilość tkaniny i dzianiny w porównaniu z innymi przędzami np. o 1,5 raza więcej niż z poliestru.
Zapewniający komfort
Najniższa przewodność właściwa ze wszystkich włókien gwarantuje wyrobom z PROLENU® komfort cieplny, chroniąc przed chłodem i upałem. Utrzymanie idealnej temperatury w każdych warunkach gwarantuje wysoki komfort użytkowy wyrobu.
Wyroby wykonane z PROLENU® zapewniają zachowanie optymalnej temperatury w kontakcie ze skórą, dzięki swoim właściwościom izolacyjnym.
Suchy w każdej okoliczności
Wartość absorpcyjna PROLENU® jest prawie zerowa (około 0,01 % przy wilgotności powietrza 65 % i temperaturze 20 %). Włókna PROLENU® przesuwają wilgoć do zewnętrznej strony włókna, gdzie ulega ona procesowi parowania. Bezpośredni kontakt PROLENU® ze skórą wyklucza uczucie spocenia, pozostawia skórę suchą, utrzymuje równowagę biologiczną skóry oraz zapewnia świeżość. Właściwy przepływ wilgoci i powietrza przez włókna tworzy optymalny mikroklimat między skórą i garderobą. Przędza PROLEN® błyskawicznie odprowadza wilgoć od ciała, unikając tym samym efektu „zimnego kompresu” i transportując ją na zewnątrz.
Wytrzymałość i trwałość
Wyroby wyprodukowane z PROLENU® nie wymagają szczególnych nakładów konserwacyjnych. PROLEN® jest bowiem wodoodporny, nie przyjmuje plam. Dzięki temu zabrudzenia nie wnikają wewnątrz włókna lecz pozostają na powierzchni tkaniny bądź dzianiny, co umożliwia łatwiejsze i szybsze pranie. Wyroby z PROLENU® można prać automatycznie w temperaturze. 40 st. C, przy użyciu 1/3 ilości detergentów, wykorzystywanych w zwykłym praniu.
Zdrowy i ekologiczny
Dzięki składnikom użytym do produckji PROELNU®, materiał ten posiada następujące włąściwości: zapobiega rozmnażaniu bakterii, pleśni i grzybów, nie powoduje alergii i jest w 100% recyklowalny.
Komfort bez wymagań
• odporny na plamy i zabrudzenia
• nie zbiega się i nie deformuje
• szybko schnie
• nie wymaga prasowania
• nie traci koloru po wielokrotnym praniu
• odporny na uszkodzenia mechaniczne
Komfort ekonomiczny
Zastosowanie PROELNU® pozwala na znaczące oszczędności w procesie produkcyjnym. Przede wszystkim wydajność metrażowa dzianiny Prolenu w porównaniu z innymi przędzami jest większa od 23 do 52%. Ponadto można liczyć na oszczędność energii w procesie barwienia (barwnik, woda opłaty na ochronę środowiska). Szacuje się że proces wykończenia produktu jest o ok. 30% mniej energochłonny w porównaniu do innych surowców.
Korzyści ekologiczne:
Przędza PROLEN® od wielu lat jest produkowana w okolicy najpiękniejszych gór Słowacji – Tatr Wysokich. Z uwagi na ogromne dziedzictwo naturalne tego obszaru producent szczególnie dba o to, aby proces wytwarzania przędzy PROLEN® przebiegał z najwyższą troską o środowisko.
W produkcji przędzy PROLEN® nie stosuje się pestycydów ani toksycznych barwników. Do produkcji przędzy PROLEN® wykorzystuje się do 45% mniej energii niż w przypadku innych przędz. Ponadto, dzięki temu, że przędza PROLEN® jest barwiona w masie nie występuje problem zanieczyszczenia ścieków, a do jej produkcji wykorzystywana jest mniejsza ilość wody w porównaniu z innymi przędzami syntetycznymi i naturalnymi (w przeciwieństwie do produkcji bawełny, gdzie na 1kg przędzy potrzeba 11 tysięcy litrów wody). Produkcja przędzy PROLEN® nie zanieczyszcza wody, powietrza ani gleby. Przędza PROLEN® w 100% nadaję się do recyklingu. Przędza PROLEN® to ekologiczne rozwiązanie dla naszej planety.
Korzyści zdrowotne:
Ludzka skóra potrafi wchłaniać toksyczne substancje znajdujące się w ubraniach (takie jak barwniki, pestycydy i formaldehydy, które są często stosowane, aby zapobiec pleśnieniu wyrobów tekstylnych podczas transportu), które następnie przenoszone przez układ limfatyczny i krew mogą powodować wiele zaburzeń zdrowotnych. Wśród nich wyróżnia się podrażnienia skóry, choroby układu oddechowego, a nawet bezpłodność i nowotwory.
(bielizna osobista, bielizna bezszwowa, termobielizna, wyroby pończosznicze, dzianiny, tkaniny)
(bandaże, nici dentystyczne, opaski uciskowe, tkaniny i dzianiny bezpośrednio przylegające do skóry)
(tapicerka samochodowa, pasy samochodowe, dywaniki samochodowe, wyroby tapicersko – samochodowe)
(materiały filtracyjne, sita, siatki spożywcze, tekstylia dla rafinerii i młynów)
(taśmy, wstążki, pasy, liny, tkaniny, stosowany w tkactwie, sieci)
Asortyment